Reklama

Smak ostateczny

Smak ostateczny

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Mężczyźni z policzkami przekłutymi długimi, metalowymi prętami, kobiety z naczyniami z wodą na głowie. Idziemy w skwarze, kobiety mdleją z wysiłku. Kilka razy okrążamy świątynię. Gapie podbiegają i zlewają wodą słabnących.
W

Wychodząc z wychłodzonego lotniska w Delhi, czuję pulsujący wywiew klimatyzacji. Mija dobra chwila, zanim zrozumiem, że nie ma żadnego wywiewu, żadnej klimatyzacji, że to jest temperatura nocy. Świt będzie dopiero za dwie-trzy godziny, a powietrze już się lepi. Mój plecak wylądował w czyjejś taksówce, kierowca związuje bagażnik drutem.

Każę się zawieźć do Starego Delhi, ale taksówkarz udaje, że nie rozumie, a potem proponuje inne adresy; w końcu ulega. Najpierw jest pusto, żadnych zabudowań, potem pojawiają się budy z wejściem zasłoniętym szmatą. Gdzieniegdzie palą się ogniska, na skrzyżowaniach, w jakichś zaułkach; przed nimi leżą na ziemi ludzie okutani w szale; nawet w centrum, na Chandni Chowk, głównej arterii Starego Delhi. Fruwają gazety, torby, niesie się kurz i lepi do skóry. Policjanci szturchają śpiących długim kijem, lathi. Łażą wychudzone psy i ...

15001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]