Reklama

Słuszne cele, kiepskie środki

Słuszne cele, kiepskie środki

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Wprawdzie polskie szaleństwo związane z anty- czy alterglobalistami już minęło, ale tyle przy tej okazji powiedziano rzeczy niemądrych, że warto się zastanowić, o co właściwie w antyglobalistycznym ruchu chodzi. Jego cele (jeżeli traktować antyglobalizm poważnie) są - w moim przekonaniu - słuszne, tak jak pozorowane i puste są hasła globalizmu.
P

Przeciwnicy globalizmu, podobnie jak dawniej konserwatyści z jednej strony, a anarchiści - z drugiej, protestują przeciwko odgórnemu ujednolicaniu świata, przeciwko dominacji kapitału nad polityką, przeciwko uszczęśliwianiu ludzkości na siłę przez neoliberalizm gospodarczy i szaleńczą teorię nieustającego wzrostu. Postawa taka powinna się spotkać z powszechnym poparciem i faktycznie: coraz częściej się z nim spotyka. Problem polega na tym, że młodzi ludzie lub wiecznie młodzi lewacy, którzy korzystają z każdej okazji, żeby dalej udawać, że jest rok 1968, często przemawiają językiem postmarksistowskiego banału i uprawiają niemądrą krytykę kapitalizmu zmierzając do skasowania niewątpliwie słusznej idei wolnego rynku i konkurencji.

Oto klasyczny przykład, że w życiu publicznym nie cele są najważniejsze. Równie ważne są środki: można zgadzać się do celów (celem,...

3311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]