Reklama

Słowacki na Nowy Rok

Słowacki na Nowy Rok

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Ta księga powinna zostać odnotowana nie tylko przez periodyki polonistyczne, ale przez wszystkie pisma, dla których kultura nie sprowadza się do wydarzeń minionego tygodnia. Mogłaby też być punktem wyjścia do dyskusji o fenomenie liryki Słowackiego, o jej tajemnicach i pokrewieństwie z poezją epok późniejszych. Wyobrażam sobie taką pasjonującą rozmowę z udziałem wydawców oraz Jarosława Marka Rymkiewicza, Marty Piwińskiej, Aliny Kowalczykowej. Oczywiście w telewizji publicznej, która przecież szczyci się swoją misją, zapisaną w ustawie. Plotę bzdury? A pomarzyć nie wolno?.
O

Otrzymaliśmy nowe wydanie krytyczne wierszy jednego z największych poetów polskich, pierwsze od niemal półwiecza. Słowacki opublikował niewielką tylko część swoich utworów lirycznych, a jego późne dzieło pozostaje trudnym do ogarnięcia, choć wspaniałym rumowiskiem. Edytor staje się więc interpretatorem, a nawet współtwórcą: za sprawą takiego a nie innego odczytania trudno czytelnego rękopisu, poprzez sugerowanie związków między poszczególnymi utworami, przyjęcie określonej ich chronologii, hipotetyczną rekonstrukcję autorskiego zamysłu. Ma w sobie coś z detektywa i coś z archeologa, który z ułomków odtwarza nieznaną kulturę. Tyle że w przypadku wielkiego poety owe ułomki nie są martwymi estetycznie skorupami czy ludzkimi piszczelami, przeciwnie - olśniewają, zastanawiają, niepokoją. A spór o właściwe odczytanie słowa, a nawet litery, może mieć znaczenie większe niż się z...

6867

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]