Reklama

Ślepe uliczki dumy

Ślepe uliczki dumy

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Między kradzieżą napisu znad bramy Auschwitz a rocznicą wyzwolenia obozu słyszałem kilka razy historię tego miejsca, w której akcent padał na narodowość więźniów poszczególnych transportów. Słyszałem, że Auschwitz był stworzony głównie dla Polaków, a Birkenau dla Żydów. To, jak i fakt, że ten stan szybko się zmienił i np. latem 1944 r. w Auschwitz przebywało więcej Żydów niż Polaków, a także Romowie czy Niemcy, jest dla mnie bez większego znaczenia, zaś narratorom tych historii umknął.
P

Przede wszystkim dlatego, że klasyfikacja, do jakiego narodu który więzień należał, została narzucona przez nazistów. Nikt więźnia nie pytał, jaką naszywkę chce mieć na rękawie. Czy woli trafić do baraku z drewna w Birkenau, czy woli poaustriackie budynki z cegły w Auschwitz. Podkreślanie narodowości więźniów trudno pogodzić z dzisiejszym pojęciem o poczuciu przynależności narodowej, polegającym na tym, że należymy do narodu, do którego chcemy, i nikt nie ma prawa nam tego narzucić. Osoby, które zwracają na nią przesadną uwagę, w jakiś obłąkańczy sposób podążają śladami twórców Ustaw Norymberskich. Rechot nazistów słychać nad taką wizją historii.

Marcin Matuzik

729

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]