Reklama

Ładowanie...

Skrzypce w centrum świata

25.10.2006
Czyta się kilka minut
14 października koncertem laureatki poprzedniej edycji Aleny Baevy rozpoczął się XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Rywalizacja ciągle jeszcze trwa, a wśród trzydziestu dwóch kandydatów pojawiają się pierwsze gwiazdy.
B

Być może najjaśniejszą będzie ta, która w najbliższym czasie zaświeci nad poznańską Ławicą, ponieważ staraniem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego - od IV edycji w 1962 roku głównego organizatora Konkursu - lotnisko otrzyma imię wielkiego skrzypka. Co prawda Wieniawski urodził się w Lublinie, ale jego związki z Poznaniem były bardzo silne. Dziś pamięć wielkiego muzyka kultywuje Towarzystwo jego imienia - istniejące od ponad 40 lat, prężnie prowadzone w przeszłości m.in. przez Edmunda Grabkowskiego, Stefana Stuligrosza, Mieczysława Dondajewskiego, Zdzisława Dworzeckiego czy Jadwigę Kaliszewską, a dziś kierowane przez byłego prezydenta miasta Andrzeja Wituskiego.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym takim konkursem na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1935 roku, w 100. rocznicę urodzin Patrona, jeszcze w...

7041

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]