Reklama

Skrzydła u klawiatur

Skrzydła u klawiatur

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Kaliski Festiwal Pianistów Jazzowych śmiało można promować nie tylko w Polsce. Jego jubileuszowa XXX edycja przekroczyła granice lokalności.
N

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu był dla mnie występ amerykańskiego duetu Marc Copland i Dave Liebman. Muzycy w przyciszonej, wręcz kameralnej konwencji rozgrywają szlachetną dramaturgię, operując prostymi środkami w oparciu o bajeczną kolorystykę fortepianu Coplanda. “WTC" (World Trade Center) w ich wykonaniu to arcydzieło na miarę treści, które wymagają dystansu, ciszy i wielkiej klasy artystów.

Brytyjska wokalistka Christine Tobin podejmuje poetycką tradycję jazzu i ballady rockowej w szerokim kręgu od Billie Holiday po Leonarda Cohena. Krytyka na wyspach pieje na jej temat z zachwytu i słusznie, ale prawdziwą sensację w Kaliszu wzbudził pianista Liam Noble, który łączy dynamizm i wyrazistość z piekielnym wyczuciem rytmu i akcji muzycznej. Subtelniej gra Francuz Antoine Herve, sięgając do tradycji Monka i Powella, ale też i fortepianu romantycznego,...

3630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]