Reklama

Ładowanie...

Cassandra przepowiada przeszłość

01.11.2015
Czyta się kilka minut
Przeszło 70 lat temu młoda Billie Holiday zaśpiewała piosenkę, której nikt nie odważył się zagrać w radiu. Dziś Cassandra Wilson składa hołd jej i tamtemu utworowi.
Cassandra Wilson (2015 r.) i Billie Holiday (1943 r.) Fot. Leon Morris / REDFERNS / GETTY IMAGES // GILLES PÉTARD COLLECTION / GETTY IMAGES
W

Wygląda trochę jak flaga. Na górze czerń, na dole biel. Pośrodku dwie pionowe kreski. Czerń zapewniła noc. Biel to twarze gapiów – podekscytowanych, roześmianych, wzrokiem jakby szukających obiektywu. To mieszkańcy miasteczka Marion w stanie Indiana. Jest rok 1930. Chwilę przed uwolnieniem migawki byli katami albo tylko statystami podczas linczu na dwóch czarnoskórych chłopakach, którzy byli podejrzani o napad, gwałt i morderstwo. Dowodów ich winy nie znaleziono. Nie było na to czasu. Nieznani sprawcy włamali się do więzienia, skatowali, a następnie powiesili na pobliskim drzewie Thomasa Shippa i Abrama Smitha. Te dwie kreski pośrodku zdjęcia to ich zwłoki.

W owym czasie w miasteczkach południa USA lincz i wieszanie czarnoskórych sąsiadów były formą rozrywki dla białej większości. Co więcej: po linczu można było niekiedy nabyć pamiątkową fotografię, a nawet kartkę pocztową,...

10240

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]