Reklama

Ładowanie...

Skarlała godność

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Prezydent, który w telewizyjnej rozmowie z Moniką Olejnik dał pokaz tego, jak nie powinien zachowywać się ktoś pełniący ważną funkcję publiczną, kiepsko przysłużył się sprawie godności urzędu.
S

Słowa “urząd" i “szacunek" wyjątkowo silnie zadomowiły się w naszym dyskursie politycznym. Nie dziwi uwaga, jaką przywiązuje się do “urzędu", ten bowiem był zawsze przedmiotem mrocznego pożądania polityków znajdujących się w stanie nieustannej gotowości do “objęcia" i “piastowania", a erotyczno-macierzyńska wymowa tych wyrazów nie powinna ujść niepostrzeżona. Wskazuje ona bowiem, iż publiczna deklaracja o tym, że urząd pełni się dla dobra wspólnego, w istocie jest zasłoną dymną dla najbardziej egocentrycznych tendencji zapewniających indywidualne przyjemności, których efektami można się cieszyć co najwyżej w wąskim gronie partyjnej “rodziny". Urząd przestał w większości przypadków mieć cokolwiek wspólnego z dobrem wspólnym: wszyscy udzieliliśmy przyzwolenia na ten stan rzeczy.

Prezydent się chwieje

Tak powszechne pojawienie...

11395

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]