Reklama

Skarlała godność

Skarlała godność

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Prezydent, który w telewizyjnej rozmowie z Moniką Olejnik dał pokaz tego, jak nie powinien zachowywać się ktoś pełniący ważną funkcję publiczną, kiepsko przysłużył się sprawie godności urzędu.
S

Słowa “urząd" i “szacunek" wyjątkowo silnie zadomowiły się w naszym dyskursie politycznym. Nie dziwi uwaga, jaką przywiązuje się do “urzędu", ten bowiem był zawsze przedmiotem mrocznego pożądania polityków znajdujących się w stanie nieustannej gotowości do “objęcia" i “piastowania", a erotyczno-macierzyńska wymowa tych wyrazów nie powinna ujść niepostrzeżona. Wskazuje ona bowiem, iż publiczna deklaracja o tym, że urząd pełni się dla dobra wspólnego, w istocie jest zasłoną dymną dla najbardziej egocentrycznych tendencji zapewniających indywidualne przyjemności, których efektami można się cieszyć co najwyżej w wąskim gronie partyjnej “rodziny". Urząd przestał w większości przypadków mieć cokolwiek wspólnego z dobrem wspólnym: wszyscy udzieliliśmy przyzwolenia na ten stan rzeczy.

Prezydent się chwieje

Tak powszechne pojawienie...

11395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]