Reklama

Skarby chrześcijan Wschodu

Skarby chrześcijan Wschodu

01.07.2019
Czyta się kilka minut
O. SAMER SORESHOW YOHANNA, teolog: W Iraku zburzono nasze domy, całe wsie. Jeśli nasze najcenniejsze skarby – jak starożytne manuskrypty – znikną z naszej ziemi, co nam pozostanie?
Opat Samer Soreshow Yohanna, Kraków, czerwiec 2019 r. JACEK TARAN DLA „TP”
P

PIOTR SIKORA: Jest Ojciec opatem zakonu z Kościoła chaldejskiego. Dla wielu Polaków brzmi to intrygująco, ale niewiele im mówi. Kim jesteście?

O. SAMER SORESHOW YOHANNA: Chrześcijaństwo w Iraku rozkwitało od I wieku, od misji ewangelizacyjnej apostoła Tomasza. Jego uczniowie tu pozostali. Tu właśnie została ułożona najstarsza znana anafora mszalna. Misjonarze Kościoła Wschodu, jak nazywamy nasz Kościół, dotarli w późniejszych wiekach aż do Indii i Chin. Swoją zaś główną siedzibę mieli w południowym Iraku.

Skąd wiadomo, że dotarli aż do Chin?

Odnaleziono tam stelle, kamienne słupy, z chrześcijańskimi tekstami po chińsku i aramejsku – czyli w języku, jakim posługiwali się chrześcijanie Wschodu.

Języku Jezusa?

Niemal – we wschodnim dialekcie aramejskiego. Ten dialekt był lingua franca całego tego obszaru. Jak dziś...

10470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]