Reklama

Skała

Skała

25.02.2019
Czyta się kilka minut
Czasami Słowo pokazuje swoje ukryte znaczenia dzięki kontekstowi, w którym zostaje proklamowane.
O

Ostatnio liturgia aż dwukrotnie uczyniła nas świadkami dialogu Jezusa z Piotrem w Cezarei Filipowej: „Ty jesteś Piotr, czyli skała, i na tej skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą”. Najbliższym kontekstem było zwołane przez Franciszka spotkanie przewodniczących konferencji episkopatów świata nt. pedofilii, tydzień po przeniesieniu byłego kardynała McCarricka do stanu świeckiego. Dawno już jako Kościół nie przeżywaliśmy aż takiej konfrontacji z własnym grzechem i z nieradzeniem sobie z nim.

Jaka „skała”? – mamy ochotę zapytać (również wtedy, gdy patrzymy w lustro...). Jakie „nie przemogą”? – przecież na tyle sposobów przemagają. A jednak Jezus się nie myli. A więc jaka skała? Kruchutka. Śp. o. Augustyn Jankowski stwierdził kiedyś obrazowo, że Jezus ustanowił skałą człowieka z natury bardziej podobnego do piasku. Piotr był piaskiem i pozostał piaskiem – w...

2997

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak zawsze w tygodniku powszechnym mądry, racjonalny tekst

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]