Reklama

Ładowanie...

Silna Polska w silnej Europie

Silna Polska w silnej Europie

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Żyjemy w świecie szybko zachodzących przemian. Zmienia się pozycja państw na scenie globalnej. Rośnie wpływ gospodarki na politykę. Środek ciężkości gospodarki światowej przesuwa się na wschód.
Dodatek poświęcony V Konferencji Krakowskiej odbywającej się pod hasłem "Transformacja sceny europejskiej i globalnej XXI wieku. Strategie dla Polski". Kraków, 25-26 maja 2012 r. Okładka dodatku "Strategie dla Polski", "TP" 24/2012
S

Stosunki międzynarodowe oparte na relacjach państwowych przekształcają się w stronę relacji społecznych. Mamy coraz większy wpływ na politykę – poprzez dostęp do komunikacji cyfrowej, decentralizację władzy oraz budowanie społeczności internetowej. Ale rośnie też wpływ wielkich, globalnych korporacji na politykę międzynarodową. Nowa struktura świata związana z postępem technologicznym i globalizacją zmusza nas do zastanowienia się, jakie są granice wzrostu świata. Czy będą one związane z rosnącą liczbą członków społeczeństw wykluczonych z dynamicznego rozwoju? Czy ruch „wykluczonych” znajdzie swoje odwzorowanie polityczne w układzie międzynarodowym, czy też stanie się cichym elementem sprzeciwu wobec technologicznej i globalnej cywilizacji?

Jak mamy się odnieść do tych zmian? Potrzebujemy w Polsce odnowienia wiary, że Europa jest naszym domem w XXI wieku. Podstawowym motorem naszego rozwoju jest silna Polska w silnej Europie. Poprzez powołanie Wspólnoty Europejskiej udało się osiągnąć sukces stabilizacji polityki i gospodarki. Mamy trwały pokój na kontynencie, Europa ma nadal największy udział w handlu międzynarodowym. Wysoki poziom dobrobytu zapewnia nie tylko wolność gospodarcza oraz swoboda przepływu ludzi, towarów i usług, ale także – wpisany do unijnych traktatów – obowiązek dbania o spójność ekonomiczną, społeczną i terytorialną Unii.

Dla rozwoju konkurencyjnej gospodarki w Polsce potrzebujemy: więcej swobody gospodarczej, konkurencyjności w sferze nauki, innowacyjnej administracji, efektywnego systemu podatkowego i podtrzymania policentrycznej struktury urbanizacji. Ale fundamentem naszej siły jest kultura, ponieważ to ona ugruntowuje nasze wspólne poczucie obecności w świecie zmian, buduje zdolność do wolności, otwartości i przedsiębiorczości. Kultura powinna również zapewnić zdolność do budowania zaufania i współpracy Polaków. Wartością Polski są ludzie stanowiący nowy kapitał rozwoju. Nie możemy tego kapitału zmarnować, stając na uboczu przemian europejskich.    

OLGIERD DZIEKOŃSKI jest Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]