Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Po co samorządność?

Po co samorządność?

08.06.2015
Czyta się kilka minut
Rok 2015 jest szczególny dla Polski, mija bowiem 25 lat od wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym.
N

Nasza reforma wyrosła z koncepcji samorządnej Polski 1981 r., wsparta była na idei Solidarności. Aby samorząd funkcjonował, ludzie muszą odczuwać potrzebę wspólnoty. Samorząd to realny wymiar praktykowania wolności, to stabilność polityczna kraju tworzona przez różnorodność lokalnych elit. W świecie globalnych wyzwań i dezorientacji potrzebujemy miejsca, które da nam możliwość identyfikacji. Samorząd jest miejscem, gdzie możemy realizować swoją aktywność zawodową, społeczną, przedsiębiorczość, a przy tym chronieni jesteśmy przez naszą lokalną, demokratyczną wspólnotę. Państwo demokratyczne wsparte jest na silnej demokracji lokalnej. W 2013 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego, aby faktycznie gwarantować konstytucyjną samodzielność samorządu. ©

OLGIERD DZIEKOŃSKI, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]