Reklama

Ładowanie...

Serce za serce

21.02.2016
Czyta się kilka minut
Europejską cywilizację podtrzymują trzy filary: Mojra, Akropol i Palatyn, czyli judeochrześcijaństwo, filozofia grecka i prawo rzymskie.
O. Wacław Oszajca
D

Dlatego kultura europejska to nieustanny dialog sprzeczności, co powoduje, że „raz wybrawszy, codziennie wybierać muszę”. Owo dialektyczne napięcie naszej kultury sprawia, że grzeszymy, i to ciężko, ale również – że umiemy z grzechu powstawać. Potrafimy zabijać i ożywiać.

Irena Dawid-Olczyk, prezes fundacji La Strada, mówi, że do jej organizacji nieustannie wpływają prośby o pomoc ofiarom handlu ludźmi. Zdarzają się też przypadki przemocy i pozbawiania ludzi wolności. Cudzoziemców zmusza się do „pracy niewolniczej, do której ludzi werbują zorganizowane grupy pośredników. Zgłaszają się też osoby oszukane, którym pracodawca odmówił wypłaty. Niektórzy z pokrzywdzonych są zmuszani do spłacania fikcyjnych długów”. Nie, nie chodzi tu o Niemcy, Wielką Brytanię czy inny kraj, w którym pracują Polacy, lecz o Ukraińców pracujących w Polsce.

Gdzie indziej można przeczytać, że „w...

3299

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]