Ładowanie...
Serce, czyli język
Sądziłem zrazu - i przypuszczenie to usposabiało mnie do lektury jak najgorzej - że Foer “poszedł na eksperyment", chcąc za pomocą środków quasi-literackich oddać rytm pracy chorego serca. Pomyliłem się, na szczęście. Wprawdzie w opowiadaniu roi się od wymyślonych przez autora znaków przestankowych (“łańcuch dołków", “dwukropek odwracalny", “nawias trzeba-było" i inne dziwolągi), jednak nie naśladują one elektrokardiogramu. Problem dręczący pisarza to nie choroba serca, tylko rozmowy o tej chorobie (i przeczuciu śmierci) oraz w ogóle rozmowy na tak zwane trudne tematy.
Bohater opowiadania Foera uświadamia sobie, że dla jego rodziny “nieobecność języka" - wszystko to, co się przemilcza - jest o wiele ważniejsze niż to, o czym się mówi. W rozmowach z babką (o jej życiu w Europie podczas wojny - jako jedyna z rodzeństwa przetrwała Holokaust), z matką (o jej...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]