Reklama

Sensacyjne odkrycie historyków literatury!

Sensacyjne odkrycie historyków literatury!

01.04.2011
Czyta się kilka minut
Odnaleziono nieznany wiersz Adama Mickiewicza pt. Gdy łzy czyste...
U

Utwór pochodzi najprawdopodobniej z okresu, kiedy poeta pracował jako profesor łaciny na uniwersytecie w szwajcarskiej Lozannie (lata 1839-1840).

Odkryty w Szwajcarii tekst charakteryzuje się niezwykłą zwięzłością poetyckiej wypowiedzi. Pozbawiony ozdobników, pełen powtórzeń i paralelizmów, o przejrzystej i precyzyjnej konstrukcji. Opowiada o doświadczeniu czystego - czyli nie wywołanego przez okoliczności zewnętrzne - smutku, od którego nie ma ucieczki.

Z czasów lozańskich ocalało dosłownie kilka znanych dotąd wierszy: Snuć miłość, Nad wodą wielką i czystą, Gdy tu mój trup, Polały się łzy. Niektórzy historycy literatury zaliczają do nich również: Ach, już i w rodzicielskim domu i Uciec z duszą na listek.

W najbliższym numerze "Tygodnika Powszechnego" literackie odkrycie komentuje z Lozanny nasz korespondent, prof. Marian Stala...

1029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]