Reklama

Ściśle tajne

Ściśle tajne

15.05.2007
Czyta się kilka minut
O tym, że Robert Hanssen z FBI szpiegował na rzecz obcego wywiadu, dowiadujemy się w dwudziestej sekundzie seansu. O tym, że słusznie nie ufa nowo przydzielonemu asystentowi, wiemy po dziesięciu minutach. "Ściśle tajne rezygnuje z suspensu: jest filmem o ludziach, nie robotach - zadaje pytania, a nie zagadki.
H

Hanssena gra Chris Cooper, szpiegującego go asystenta - Ryan Phillippe. Stary wyga i młodzik: i w życiu, i na ekranie. Prawda tych dwóch twarzy (jednej przeoranej przez czas i kłamstwa, drugiej po chłopięcemu niewinnej) starcza za cały spektakl. Kiedy fotograf namawia Hanssena do "ciepłego uśmiechu", twarz Coopera wykrzywia się z takim mozołem, że nie wątpimy ani przez moment, że bohater nazajutrz obudzi się z zakwasami.

Wiedza o winie Hanssena towarzyszy nam przez cały seans. Tym usilniej pytamy: dlaczego? Ortodoksyjny katolik, upatrujący słabość ZSRR w "bezbożności" - czemuż miałby zdradzać? Reżyser Billy Ray sugeruje, że to dogmatyczny katolicyzm stanowi klucz - tak do skonfliktowanej psychiki bohatera, jak i do jego seksualnych frustracji. Godna Oscara rola Coopera kulminuje w finałowym monologu, będącym jednocześnie spowiedzią z grzechu pychy: "Wiedza,...

1796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]