Reklama

Saraj i Hagar

Saraj i Hagar

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Po bitwie królów Abram zaczął myśleć o potomku. Musiał poczuć się stary. Dochodził osiemdziesiątki. Otaczały go niespełnione obietnice.
B

Bóg obiecywał ziemię jego potomkom. Miała sięgać od Egiptu po rzekę Eufrat. Ale Saraj, żona jego, pozostawała bezpłodna. Jedne, co go czekało, to oddać majętność służącemu. Bezbronna wobec swego losu małżonka patriarchy podsunęła mu wtedy swoją egipską służącą. Ona miała urodzić w jej zastępstwie potomka. Abram był powolny radzie. Zbliżył się do Hagar i ta stała się brzemienna. W tamtych czasach, gdy nieznane były nowoczesne techniki zapłodnienia, rozwiązanie wydawało się do przyjęcia i dość powszechnie na Bliskim Wschodzie akceptowane.
Odwraca się sytuacja z Egiptu. Tam Abram podsuwał żonę faraonowi. Ona posłusznie temu się podporządkowała. W tym przypadku inicjatywę podejmuje żona. To ona tym razem zawiesza prawa małżeństwa i teraz jest tylko jego siostrą. Od tego czasu głos w kwestiach rodzinnych ma przede wszystkim Saraj-Sara. Abram biernie akceptuje wszelkie decyzje...

4656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]