Reklama

Departament ciszy

Departament ciszy

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Mirosław Bałka, rzeźbiarz, autor instalacji: Stworzyliśmy dzieło, które opowiada o współczesności. Podejmuje temat ponadczasowego bólu egzystencjalnego. Sytuacja sprzed 100 lat niewiele różni się od dzisiejszej.
Fot. Tomasz Wiech dla „TP”
P

PIOTR KOSIEWSKI: Dlaczego „Czarodziejska góra”?

MIROSŁAW BAŁKA: Propozycja współpracy z Pawłem Mykietynem była kusząca. Było to wejście w przestrzeń, której nie znam.

Scenograf z reguły musi się dostosować do oczekiwań reżysera czy kompozytora.

Nie jestem scenografem i nie zastanawiałem się nad tym, co mi będzie wolno. Nie wchodziłem też w rolę osoby, która będzie urealniała na scenie cudzą wizję. Od początku przyjąłem założenie, że nasza współpraca ma być wymianą myśli i idei. Siłą tej opery jest świetne spasowanie elementów stworzonych przez różne osoby.

W odpowiedzi na pytanie, co Pan zapamiętał z książki Tomasza Manna, padła odpowiedź: „definicja procentowej zawartości wody w ciele człowieka”. Liczba, wymiar, a nawet współrzędne geograficzne odgrywają w Pana pracach istotną rolę. ...

4946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]