Reklama

Ładowanie...

Salomonowe rozstrzygnięcie

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Katoliccy politycy, którzy konsekwentnie działają na rzecz popierania aborcji na życzenie, biorą na siebie ryzyko, że staną się współpracownikami w złu (...) przeciwko wspólnemu dobru - stwierdził amerykański Episkopat w dokumencie Katolicy w życiu publicznym. Oświadczenie - przyjęte 183 głosami przeciw sześciu, opublikowane 19 czerwca - wskazuje, że tacy politycy winni powstrzymać się przed przyjmowaniem Komunii świętej, ale decyzja, czy im jej odmówić, należy do biskupa. Zaznaczono jednak, że biskupi mają prawo do różnych sądów w konkretnych pastoralnych przypadkach najwyższej wagi.
D

Dokument amerykańskiego Episkopatu ma na celu zamknięcie gorącego sporu wokół tematu “nieprawowierni politycy a Eucharystia", który rozgorzał w tamtejszym Kościele na początku roku. Debata wiązała się przede wszystkim z deklaracjami demokratycznego kandydata na fotel prezydenta, Johna Kerry’ego - katolikiem, który prywatnie sprzeciwia się aborcji, ale publicznie opowiada się za jej legalizacją, co nie przeszkadza mu regularnie przystępować do Stołu Pańskiego. Biskupi reprezentowali różne stanowiska. Jedni opowiadali się za odmową Komunii; inni ostrzegali, że z Eucharystii nie wolno czynić “politycznej sankcji", a decyzję w sprawie przyjmowania Najświętszego Sakramentu należy pozostawić sumieniu każdego z wiernych. Oświadczenie “Katolicy w życiu publicznym" pozostawia drzwi otwarte dla obu tych stanowisk, ale zarazem jasno formułuje moralne obowiązki polityków, którzy...

3447

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]