Reklama

Salomonowe rozstrzygnięcie

Salomonowe rozstrzygnięcie

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Katoliccy politycy, którzy konsekwentnie działają na rzecz popierania aborcji na życzenie, biorą na siebie ryzyko, że staną się współpracownikami w złu (...) przeciwko wspólnemu dobru - stwierdził amerykański Episkopat w dokumencie Katolicy w życiu publicznym. Oświadczenie - przyjęte 183 głosami przeciw sześciu, opublikowane 19 czerwca - wskazuje, że tacy politycy winni powstrzymać się przed przyjmowaniem Komunii świętej, ale decyzja, czy im jej odmówić, należy do biskupa. Zaznaczono jednak, że biskupi mają prawo do różnych sądów w konkretnych pastoralnych przypadkach najwyższej wagi.
D

Dokument amerykańskiego Episkopatu ma na celu zamknięcie gorącego sporu wokół tematu “nieprawowierni politycy a Eucharystia", który rozgorzał w tamtejszym Kościele na początku roku. Debata wiązała się przede wszystkim z deklaracjami demokratycznego kandydata na fotel prezydenta, Johna Kerry’ego - katolikiem, który prywatnie sprzeciwia się aborcji, ale publicznie opowiada się za jej legalizacją, co nie przeszkadza mu regularnie przystępować do Stołu Pańskiego. Biskupi reprezentowali różne stanowiska. Jedni opowiadali się za odmową Komunii; inni ostrzegali, że z Eucharystii nie wolno czynić “politycznej sankcji", a decyzję w sprawie przyjmowania Najświętszego Sakramentu należy pozostawić sumieniu każdego z wiernych. Oświadczenie “Katolicy w życiu publicznym" pozostawia drzwi otwarte dla obu tych stanowisk, ale zarazem jasno formułuje moralne obowiązki polityków, którzy...

3447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]