Reklama

Ładowanie...

Rzeczy prawdziwe i fantasmagorie

13.07.2003
Czyta się kilka minut
P

Pokusa

Mama kochała męża, dzieci, dom z wyfroterowanymi posadzkami i atłasowymi kołdrami.

W egzemplarzu „Żywych kamieni” znalazłam akwarelkę mamy przedstawiającą Skoczkę. Skoczka miała profil mamy i nisko upięte jak mama włosy. Przez całe życie mama tęskniła - jeżeli nie sercem, to wyobraźnią - ażeby być skoczką, jedną z tych, co wędrowali z okrzykiem Evoe Bacche, być z nimi do końca, być pochowaną w niepoświęconej ziemi, byle z nimi.

Nic więc dziwnego, że obie jej córki poszły drogą sztuki.

Cygan

Pewnego razu przyszedł na nasze podwórze Cygan i grał na skrzypcach. Mama, która sama była pianistką, powiedziała: - Przecież on mógłby koncertować w salonach i mieć brylantowe spinki u mankietów, a nie grać na podwórkach.

- Mamo, zaprośmy go na podwieczorek - wołałyśmy.

Pokojówka w białym fartuszku na...

3981

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]