Reklama

Rzecznik Praw Dziecka wybrany

Rzecznik Praw Dziecka wybrany

24.10.2018
Czyta się kilka minut
Trzymiesięczny serial z wyborem na to stanowisko zakończył się w nocy 23 października. Nowym RPD została dr Agnieszka Dudzińska.
Agnieszka Dudzińska podczas przesłuchania przez sejmowe komisje, Warszawa, 23 października 2018 r. / Fot. Piotr Molecki/ East News
Agnieszka Dudzińska podczas przesłuchania przez sejmowe komisje, Warszawa, 23 października 2018 r. / Fot. Piotr Molecki/ East News
G

Gdyby tak wyglądały wybory na każde państwowe stanowisko w Polsce, kraj popadłby w paraliż. Farsa, która przejdzie pewnie do historii polskiego parlamentaryzmu zaczęła się jeszcze pod koniec lipca, kiedy Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka dr Sabinę Zalewską.

Najpierw okazało się jednak, że kandydatka prezentuje osobliwe – jak na kogoś, kto ma chronić praw dzieci – poglądy (dopuszcza w niektórych sytuacjach klapsy, krytykuje samą ideę ochrony praw najmłodszych). A później, dzięki odkryciu korektora „TP” Grzegorza Bogdała oraz publikacji Anny Golus wyszło na jaw, że Zalewska dopuściła się w swoich pracach naukowych serii plagiatów, czerpiąc nawet z takich źródeł portal sciaga.pl.


Czytaj także: Anna Golus: Kopiuj, wklej, przylej


Poddana krytyce nawet przez własne środowisko polityczne, Zalewska wycofała swoją kandydaturę tuż przed wyborami. A pozostali, zgłoszeni przez partie opozycyjne kandydaci – dr Ewa Jarosz i Paweł Kukiz-Szczuciński – przepadli w sejmowym głosowaniu. Kukiz-Szczuciński mówił w wywiadzie dla „TP”, że o odrzuceniu jego kandydatury przez PiS zdecydowało poparcie dla tzw. korytarzy humanitarnych przeznaczonych m.in. dla chorych dzieci uchodźców.


Czytaj także: Paweł Kukiz-Szczuciński: Dość tych herezji


PiS rozpoczęło gorączkowe poszukiwania nowego kandydata. Na giełdzie pojawiały się coraz to nowe nazwiska. Np. pedagoga dr. hab. Marka Konopczyńskiego, przedstawianego w niektórych mediach jako kandydat jeszcze rankiem w dniu, w którym upływał termin zgłoszeń. Ale już wieczorem okazało się, że nową kandydatką partii rządzącej na RPD będzie dr Agnieszka Dudzińska, socjolożka Instytutu Studiów Politycznych PAN, była zastępczyni prezesa PFRON-u, zaangażowana w działania na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami.

Tyle że kandydatura Dudzińskiej przepadła w Sejmie, między innymi głosami… samego PiS. Stało się tak za sprawą wyrwanego z kontekstu cytatu z wypowiedzi Dudzińskiej, jaki przytoczyła z mównicy posłanka Platformy Obywatelskiej Magdalena Kochan tuż przed głosowaniem. Miało z niego wynikać, że Dudzińska nawołuje do eutanazji niepełnosprawnych dzieci.


Czytaj także: Anna Golus: Polsko-polska wojna o dzieci


Mimo kolejnej porażki, PiS zgłosiło Dudzińską ponownie. Tym razem sejmowe głosowanie zakończyło się sukcesem, o ile za sukces można uznać wybór RPD w trzeciej próbie, po trzech miesiącach starań. Jeśli kandydaturę zaakceptuje Senat – co wydaje się jedynie formalnością – dr Agnieszka Dudzińska zastąpi na stanowisku Rzecznika Marka Michalaka, który pełnił ten urząd przez dwie kadencje.

[Aktualizacja: 26 października Senat odrzucił kandydaturę dr. Dudzińskiej, poszukiwanie Rzecznika Praw Dziecka zaczyna się więc od nowa]

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]