Reklama

Rzecz solidarna i jej wrogowie

Rzecz solidarna i jej wrogowie

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Minikryzys sejmowy jako odprysk minikryzysu związanego z formowaniem rządu i koalicji rządzącej zwrócił uwagę na kruchość mechanizmów życia publicznego. Nie mówię o ordynacjach wyborczych, liczbie partii czy kompetencjach władz państwowych, ale o rzeczy bardziej podstawowej - zaufaniu, a raczej jego braku.
(rys. Mirosław Owczarek)
B

Bo i jak można uprawiać politykę, jeśli nie można zaufać obietnicy swojego rozmówcy; kiedy marszałek nie może zaufać wicemarszałkowi, że będzie prowadzić obrady zgodnie z umówionym programem; jeśli nie można zaufać marszałkowi, że nie kieruje się względem na interes wyborczy swojej partii; kiedy rząd nie wie, jak zagłosuje koalicjant, a obywatel nie wie, jak zagłosuje opozycja.

Nie są to zjawiska nowe, wręcz przeciwnie - obecny stan polskiej polityki jest zwieńczeniem wieloletniego procesu, którego źródeł należy szukać daleko jeszcze przed narodzinami Trzeciej Rzeczypospolitej, bo w przyczynach jej powstania.

Ciąg podejrzeń i oskarżeń

Ci, co pamiętają "Solidarność" 1980/81, łatwo przypomną sobie cechę charakterystyczną kultury politycznej związku - jawność negocjacji. W Stoczni Gdańskiej rokowania między delegacją rządową a...

16714

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]