Reklama

Rzecz solidarna i jej wrogowie

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Minikryzys sejmowy jako odprysk minikryzysu związanego z formowaniem rządu i koalicji rządzącej zwrócił uwagę na kruchość mechanizmów życia publicznego. Nie mówię o ordynacjach wyborczych, liczbie partii czy kompetencjach władz państwowych, ale o rzeczy bardziej podstawowej - zaufaniu, a raczej jego braku.
(rys. Mirosław Owczarek)
B

Bo i jak można uprawiać politykę, jeśli nie można zaufać obietnicy swojego rozmówcy; kiedy marszałek nie może zaufać wicemarszałkowi, że będzie prowadzić obrady zgodnie z umówionym programem; jeśli nie można zaufać marszałkowi, że nie kieruje się względem na interes wyborczy swojej partii; kiedy rząd nie wie, jak zagłosuje koalicjant, a obywatel nie wie, jak zagłosuje opozycja.

Nie są to zjawiska nowe, wręcz przeciwnie - obecny stan polskiej polityki jest zwieńczeniem wieloletniego procesu, którego źródeł należy szukać daleko jeszcze przed narodzinami Trzeciej Rzeczypospolitej, bo w przyczynach jej powstania.

Ciąg podejrzeń i oskarżeń

Ci, co pamiętają "Solidarność" 1980/81, łatwo przypomną sobie cechę charakterystyczną kultury politycznej związku - jawność negocjacji. W Stoczni Gdańskiej rokowania między delegacją rządową a...

16714

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]