Reklama

Ruch w demokracji

Ruch w demokracji

08.05.2007
Czyta się kilka minut
Gdybym miał najkrócej scharakteryzować arenę polityczną demokracji, użyłbym formuły: "idee, pieniądze i osobowości. Te trzy czynniki bowiem charakteryzują to, co na arenie się dzieje, kto się na niej pojawia i kto może się utrzymać.
rys. M. Owczarek
J

Jedno przechodzi w drugie: za pieniądze można znaleźć ludzi, którzy stworzą ideę; dla idei ludzie są gotowi się poświęcić. Osobowość wymaga świateł medialnych; media pasą się pieniędzmi.

Od strony formalnej arena jest rynkiem, na którym rządzą prawa popytu i podaży. Partia Kobiet, Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka czy Ruch na rzecz Demokracji to pojawiające się na nim oferty. By znaleźć wyborcę, muszą mieć pieniądze albo tych, którzy będą chcieli je dostać. Ustabilizowany system demokratyczny, taki jak w Polsce, nie jest oczywiście wolnym rynkiem, bo od początku wbudowane są weń nierówności strukturalne: wchodzący na arenę musi mieć własne pieniądze, bo udział w czasie budżetowym to za mało, by przebić się do opinii publicznej, a dotacja budżetowa z zaostrzonymi kontrolami nad dodatkowymi wpływami sprawia, że premiowani są zwycięzcy w ostatnich wyborach,...

9176

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]