Reklama

Ładowanie...

Ruch w demokracji

08.05.2007
Czyta się kilka minut
Gdybym miał najkrócej scharakteryzować arenę polityczną demokracji, użyłbym formuły: "idee, pieniądze i osobowości. Te trzy czynniki bowiem charakteryzują to, co na arenie się dzieje, kto się na niej pojawia i kto może się utrzymać.
rys. M. Owczarek
J

Jedno przechodzi w drugie: za pieniądze można znaleźć ludzi, którzy stworzą ideę; dla idei ludzie są gotowi się poświęcić. Osobowość wymaga świateł medialnych; media pasą się pieniędzmi.

Od strony formalnej arena jest rynkiem, na którym rządzą prawa popytu i podaży. Partia Kobiet, Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka czy Ruch na rzecz Demokracji to pojawiające się na nim oferty. By znaleźć wyborcę, muszą mieć pieniądze albo tych, którzy będą chcieli je dostać. Ustabilizowany system demokratyczny, taki jak w Polsce, nie jest oczywiście wolnym rynkiem, bo od początku wbudowane są weń nierówności strukturalne: wchodzący na arenę musi mieć własne pieniądze, bo udział w czasie budżetowym to za mało, by przebić się do opinii publicznej, a dotacja budżetowa z zaostrzonymi kontrolami nad dodatkowymi wpływami sprawia, że premiowani są zwycięzcy w ostatnich wyborach,...

9176

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]