Reklama

Rzadka adaptacja

Rzadka adaptacja

14.09.2020
Czyta się kilka minut
ALL CANADA PHOTOS / ALAMY / BEW
K

Kolibry z gatunku Metallura phoebe, żyjące w Peru, nocami obniżają temperaturę ciała do zaledwie 3,3 stopni Celsjusza. Zjawisko to, nazywane torporem, jest rzadką adaptacją u zwierząt stałocieplnych, prowadzącą do spowolnienia procesów metabolicznych i pozwalającą zaoszczędzić energię. Kolibry mają ku temu dobry powód: przy ich tempie przemiany materii (nawet 70-krotnie wyższym niż u człowieka) muszą jeść niemal bez przerwy. Torpor pozwala im przetrwać surowe, górskie noce. ℗©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]