Reklama

Rytualne zabicie nauczycielki

Rytualne zabicie nauczycielki

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Temat nieostygły Czym właściwie jest inteligencja? Czy słowo "inteligent" brzmi wciąż nobilitująco? Jaka będzie przyszłość tej grupy społecznej? Podejmujemy temat w przekonaniu, że jest to rozmowa o nas samych i o naszych Czytelnikach. Opublikowaliśmy już "Hendekalog inteligenta" autorstwa Leszka Kołakowskiego, esej Grażyny Borkowskiej, rozmowę z Maciejem Janowskim oraz artykuły Piotra Nowaka, Magdaleny Gawin, Jacka Dukaja i Ireneusza Krzemińskiego.
Z

Znawcom dziejów inteligencji oraz uczestnikom pełnych gorzkich żalów lub złośliwej satysfakcji debat nad jej upadkiem - a ostatnio nawet zanikiem - łatwo dowieść, że obie strony dyskusji tkwią w okopach sprzed z górą stu lat. Inteligenci wciąż spierają się o to, kim są, oskarżają nawzajem i narzekają na los, zupełnie jak ich rodzice i pradziadkowie. Inteligencja tymczasem ma się tak jak zawsze - czyli w swoim mniemaniu źle, a obiektywnie nie najgorzej. Z badań socjologicznych wynika nawet, że coraz lepiej, przy czym "lepiej" wyraża się w ostatnim dwudziestoleciu wzrostem dochodów tzw. ekspertów, specjalistów i fachowców w rozmaitych dziedzinach, zwłaszcza na tle innych grup społecznych. To przede wszystkim oni wygrali na transformacji ustrojowej, i łącząc wysokie kwalifikacje z niemałymi dochodami, bronią jej dobrego imienia w statystykach i debatach.

Z faktu...

5825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]