Ładowanie...
Rozwój, ale zrównoważony
W odpowiedzi społeczność międzynarodowa - jak ONZ czy Unia Europejska - wypracowały w ostatnich 30 latach tzw. koncepcję zrównoważonego rozwoju: model polityki gospodarczej, która odpowiadałaby aspiracjom dzisiejszych społeczeństw, a równocześnie nie ograniczałaby zdolności przyszłych pokoleń do zaspokajania ich potrzeb. Chodzi o zintegrowanie trzech systemów: ekologicznego, gospodarczego i społecznego - czyli porzucenie tzw. polityki sektorowej, w której prowadząc działania gospodarcze ma się na względzie jedynie efekty ekonomiczne, a pomija skutki socjalne czy wpływ na środowisko. W szacunkach należy uwzględniać też warunki życia przyszłych pokoleń i perspektywę globalną, czyli zasoby i stan całej planety (problem emisji gazów itd.). Czyste środowisko jest nie tylko warunkiem przetrwania gatunku ludzkiego, ale też dobrobytu i godziwej egzystencji.
Koncepcja...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]