Reklama

Rozpacz profesora

Rozpacz profesora

23.03.2003
Czyta się kilka minut
U

Ubiegłego lata ukazała się nakładem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN bardzo ważna książka socjologiczna: „Utracona dynamika. O niedojrzałości polskiej demokracji”. Dwukrotnie dotąd wspominałem tę pracę zbiorową, cytując dwu wśród jej autorów: nieżyjącego już prof. Edmunda Mokrzyckiego oraz Andrzeja Zybertowicza. Prof. Zybertowicz ogłosił w „Plusie-Minusie” („Rzeczpospolita” z 8 marca br.) artykuł „Wstrząs kontrolowany”. Już pierwsze zdanie - „Są dla Polski rzeczy ważniejsze od wyjaśniania sprawy Rywina” - zachęca do dalszej lektury. „Polska ma przed sobą tylko trzy możliwe scenariusze: dalsze gnicie, wstrząs kontrolowany albo niekontrolowane konwulsje a la Lepper”. Tu od razu można zauważyć, że scenariusz 1. i 3. mogą się realizować równocześnie.

Niezbędnym wstrząsem byłaby zmiana ordynacji wyborczej na większościową, zakładającą jednomandatowe okręgi wyborcze obejmujące...

6693

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]