Reklama

Rozmowy uchodźców

Rozmowy uchodźców

29.09.2009
Czyta się kilka minut
Sławomir Mrożek, Adam Tarn: LISTY 1963-1975 - we wszystkich anegdotach o Sławomirze Mrożku powraca wątek jego milkliwości, a przynajmniej znacznej powściągliwości w rozmowie. Dziś już nie tylko przyjaciele pisarza wiedzą, że jest on za to niezwykłym epistolografem, umiejącym listownie prowadzić prawdziwe "rozmowy istotne". Upewnia o tym trzeci tom jego korespondencji, publikowanej przez Wydawnictwo Literackie.
K

Korespondencja Mrożka z Janem Błońskim, pochodząca głównie z lat 60., pokazywała nie tylko dzieje ich przyjaźni, ale i modelową relację pisarz-krytyk. Tom drugi, zawierający listy wymieniane w trzech ostatnich dekadach minionego wieku z Wojciechem Skalmowskim, to właściwie ogromna, rozpisana na dwa głosy rozprawa ze współczesną kulturą. Tom trzeci, najszczuplejszy, jest jednak nie mniej niż tamte ważny.

Postacią bardzo ważną był przede wszystkim sam Adam Tarn (1902-1975), dramaturg, prozaik i tłumacz, w 1956 roku założyciel i przez dwanaście lat redaktor naczelny miesięcznika "Dialog", pisma, które - jak pisze w posłowiu Maria Prussak - rzeczywiście budowało dialog ponad żelazną kurtyną, kształtując przy tym repertuar polskich teatrów. To właśnie Tarn, przeczytawszy przysłany do redakcji przez Mrożka jego debiutancki dramat, "Policję", odpowiedział depeszą: "...

3966

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]