Reklama

Ładowanie...

Rozbite zwierciadło Europy

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Im większą rangę mają unijne szczyty dla jedności Europy, tym bardziej wydają się nudne i niezrozumiałe dla zwykłego obywatela. Brukselo, masz problem – wszyscy go mamy.
G

Grożenie wetem robi karierę: kilka dni temu w Brukseli sięgnięciem po tę najcięższą broń straszyli szefowie niemal 10 państw. Nic dziwnego, że austriacki dziennik „Die Presse” tłumaczył czytelnikom: „Łacińskie słowo veto (zabraniam) rozpowszechniło się w polsko-litewskiej Rzeczypospolitej szlacheckiej w XVII w. Każdy szlachcic, biorący udział w posiedzeniu parlamentu, zwanego Sejmem, mógł zablokować daną decyzję swoim własnym głosem. Skutki są znane: politycznie sparaliżowana Polska zniknęła w 1795 r. z mapy Europy na ponad 100 lat”.

Z kolei redaktor niemieckiego „Die Zeit” zżymał się: „Dobra wiadomość brzmi tak, że tym razem przywódcy krajów europejskich szybko zgodzili się, iż nie mogą się ze sobą zgodzić. Przesłanie szczytu miało brzmieć: »Potrafimy być jednomyślni, gdy trzeba«. Zamiast tego usłyszeliśmy znów: »Przykro nam, postaramy się następnym razem«”.

...

11489

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]