Reklama

Rozbite zwierciadło Europy

Rozbite zwierciadło Europy

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Im większą rangę mają unijne szczyty dla jedności Europy, tym bardziej wydają się nudne i niezrozumiałe dla zwykłego obywatela. Brukselo, masz problem – wszyscy go mamy.
G

Grożenie wetem robi karierę: kilka dni temu w Brukseli sięgnięciem po tę najcięższą broń straszyli szefowie niemal 10 państw. Nic dziwnego, że austriacki dziennik „Die Presse” tłumaczył czytelnikom: „Łacińskie słowo veto (zabraniam) rozpowszechniło się w polsko-litewskiej Rzeczypospolitej szlacheckiej w XVII w. Każdy szlachcic, biorący udział w posiedzeniu parlamentu, zwanego Sejmem, mógł zablokować daną decyzję swoim własnym głosem. Skutki są znane: politycznie sparaliżowana Polska zniknęła w 1795 r. z mapy Europy na ponad 100 lat”.

Z kolei redaktor niemieckiego „Die Zeit” zżymał się: „Dobra wiadomość brzmi tak, że tym razem przywódcy krajów europejskich szybko zgodzili się, iż nie mogą się ze sobą zgodzić. Przesłanie szczytu miało brzmieć: »Potrafimy być jednomyślni, gdy trzeba«. Zamiast tego usłyszeliśmy znów: »Przykro nam, postaramy się następnym razem«”.

...

11489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]