Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Rozbite zwierciadło Europy

Rozbite zwierciadło Europy

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Im większą rangę mają unijne szczyty dla jedności Europy, tym bardziej wydają się nudne i niezrozumiałe dla zwykłego obywatela. Brukselo, masz problem – wszyscy go mamy.
G

Grożenie wetem robi karierę: kilka dni temu w Brukseli sięgnięciem po tę najcięższą broń straszyli szefowie niemal 10 państw. Nic dziwnego, że austriacki dziennik „Die Presse” tłumaczył czytelnikom: „Łacińskie słowo veto (zabraniam) rozpowszechniło się w polsko-litewskiej Rzeczypospolitej szlacheckiej w XVII w. Każdy szlachcic, biorący udział w posiedzeniu parlamentu, zwanego Sejmem, mógł zablokować daną decyzję swoim własnym głosem. Skutki są znane: politycznie sparaliżowana Polska zniknęła w 1795 r. z mapy Europy na ponad 100 lat”.

Z kolei redaktor niemieckiego „Die Zeit” zżymał się: „Dobra wiadomość brzmi tak, że tym razem przywódcy krajów europejskich szybko zgodzili się, iż nie mogą się ze sobą zgodzić. Przesłanie szczytu miało brzmieć: »Potrafimy być jednomyślni, gdy trzeba«. Zamiast tego usłyszeliśmy znów: »Przykro nam, postaramy się następnym razem«”.

...

11489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]