Reklama

Rotunda: reaktywacja

Rotunda: reaktywacja

13.03.2017
Czyta się kilka minut
Warszawska Rotunda ma ustąpić miejsca ulepszonej wersji. Jej okrągła forma, zwieńczona dachem o zygzakowatym kształcie, była jednym z symboli Warszawy, choć porównywano go do czapki generalskiej.
Fot. Sławomir Kamiński / AGENCJA GAZETA
G

Gmach długo kojarzył się z największą katastrofą w powojennej historii miasta – wybuchem gazu z 1979 r., w którym zginęło 49 osób, a jednym ze skutków tragedii było zniszczenie 70 proc. powierzchni oryginalnej budowli projektu Jerzego Jakubowicza. Rozbierana właśnie Rotunda to owoc pospiesznej, zaledwie półrocznej odbudowy tego ważnego zabytku modernizmu, części Ściany Wschodniej – handlowego pasażu inspirowanego rotterdamskim Lijnbaan. Zły stan techniczny był głównym powodem, dla którego bank PKO BP, właściciel Rotundy, chciał ją wyburzyć, lecz warszawiacy postawili weto, domagając się wpisania obiektu do rejestru zabytków. Efektem były konsultacje, których wyniki uwzględniono w konkursie na projekt modernizacji. Zwycięski plan pracowni Gowin & Siuta zakłada m.in. przywrócenie filigranowej szkieletowej konstrukcji i jasnego szkła elewacji. Bank zejdzie częściowo pod ziemię, na piętrze pojawi się kawiarnia, będzie zielone patio, a od strony ulicy Widok – amfiteatralne zagłębienie pod kino letnie. Budynek ma nie odbiegać od tego, który tak mocno zakorzenił się w świadomości warszawiaków, ale co to naprawdę oznacza, przekonamy się za dwa lata. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Pisarka, dziennikarka, założycielka Stacji Muranów. Kontakt z autorką: chomatowska@tygodnik.com.pl

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]