Reklama

Ładowanie...

Romantyczne uniesienia trzeźwego "Michela"

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Zabrzmiało to jak dekret Lenina z czasu rewolucji 1917 roku: “Obywatele! Niemcy! Poeci! My, Rosjanie, przybywamy!" - wołał pisarz Wiktor Jerofiejew z łamów “Frankfurter Allgemeine", dziennika niemieckiej inteligencji. “Nigdy jeszcze zagraniczne miasto nie gościło naraz setki rosyjskich pisarzy, i cokolwiek by z tego wynikło, jakościowy rekord został już ustanowiony!" - entuzjazmował się Jerofiejew, chwaląc serdeczność, z jaką Targi Książki we Frankfurcie potraktowały gościa honorowego tegorocznej imprezy: Rosję.
W

W istocie największe państwo świata zaprezentowało siebie i swą literaturę na największych w świecie targach książki tak przebojowo jak żaden z krajów, które dotąd były gośćmi honorowymi targów we Frankfurcie nad Menem: 200 rosyjskich wydawnictw, 150 spotkań z autorami, wystawy i koncerty - w sumie jakieś siedemset imprez, organizowanych nie tylko we Frankfurcie, ale w całym kraju miało przybliżyć Niemcom współczesną kulturę rosyjską.

Kobiety, ale nie wszystkie

Prezentacja wielkiej Rosji musiała być wielka. I choć przypominała nieco sowiecką gigantomanię, niemieccy rusofile przyjęli ją dobrze. “Nigdy jeszcze Rosja nie była w Niemczech tak mocno obecna" - rozmarzyła się minister kultury Christina Weiss, otwierając frankfurckie Targi, zapominając najwyraźniej o wieloletniej obecności Rosjan najpierw w ich strefie okupacyjnej, a...

10344

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]