Reklama

Rok 1968

Rok 1968

05.03.2018
Czyta się kilka minut
Strajk studentów szkół artystycznych, Paryż, czerwiec 1968 r. / Fot. GAMMA-KEYSTONE / GETTY IMAGES
Strajk studentów szkół artystycznych, Paryż, czerwiec 1968 r. / Fot. GAMMA-KEYSTONE / GETTY IMAGES
R

Rok 1968 był to dziwny rok: w obronie wolności protestowała młodzież całego niemal świata. W Polsce i Czechosłowacji – gdzie zdławiono Praską Wiosnę – chodziło o demokrację i prawa człowieka, na Zachodzie Europy mówiono o wolności jednostki, krytykowano zastany porządek społeczny, tradycyjną moralność, konsumpcjonizm i imperializm amerykański. Zdecydowana większość buntowników odwoływała się do haseł radykalnie lewicowych. Zaczynała się rewolucja kulturalna i obyczajowa. Eksplodował ruch hipisowski. „Żądano niemożliwego”.


CZYTAJ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW ZE SPECJALNEGO DODATKU MARZEC. 50 LAT PÓŹNIEJ >>>

Galeria zdjęć
  • Mieszkańcy Pragi bronią siedzby radia przed radzieckim wojskiem, sierpień 1968 r. / Fot. SOVFOTO / UIG / GETTY IMAGES
  • Marsz Biednych Ludzi, inicjatywa Martina Luthera Kinga, Waszyngton, czerwiec 1968 r. / HULTON ARCHIVE / GETTY IMAGES

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]