Reklama

RFN: wiernych ubywa

RFN: wiernych ubywa

22.07.2019
Czyta się kilka minut
216 078: tylu niemieckich katolików opuściło swój Kościół w 2018 r.; było to o 29 proc. więcej niż rok wcześniej (w RFN przynależność do wyznań chrześcijańskich wiąże się z płaceniem podatku kościelnego, można więc policzyć wiernych).
N

Nie ma danych o przyczynach, dla których odchodzili, ale powszechna jest interpretacja, że ma to związek zwłaszcza ze skandalami pedofilskimi. Uwzględniając demografię (więcej zgonów niż chrztów i nowych akcesji), liczba niemieckich katolików spadła o niemal pół miliona, do 23 mln. Spada też liczba chodzących do kościoła (w 2018 r. – 9,3 proc., spadek o pół procenta) i udzielanych sakramentów (poza ślubami, gdzie był lekki wzrost do 43 tys.), a także liczba księży (z 13 560 do 13 285).

Przedstawiając te dane, sekretarz episkopatu ks. Hans Langendörfer mówił o gotowości biskupów i parafii do szukania nowych dróg rozmowy w Kościele: „Rozumiemy, jeśli za sprawą procesu wyobcowania lub ogromnej utraty zaufania powstała nieufność, a Kościół tracił wiarygodność”; celem podejmowanych reform jest odbudowa wiarygodności i zaufania.

Wiernych traci też Kościół ewangelicki: w 2018 r. wystąpiło 220 tys. osób, a liczba ewangelików spadła do 21,1 mln. Łącznie w 2018 r. wszyscy chrześcijanie (doliczając np. prawosławnych) stanowili 56,1 proc. ludności Niemiec; w 2017 r. było to 57,6 proc. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]