Reklama

Rewolucja brukowców

Rewolucja brukowców

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Zawrzało w Mołdawii - dawnej sowieckiej republice, a dziś jednym z najbiedniejszych krajów Europy, zawieszonym między Rosją a Zachodem. Na ulice wyszli młodzi ludzie, którzy swą przyszłość widzą w Europie, a nie na Wschodzie.
G

Gdy podano do wiadomości wyniki wyborów parlamentarnych w Mołdawii, na ulicach Kiszyniowa zawrzało. W stronę parlamentu posypał się grad kamieni, budynek podpalono. Według oficjalnych komunikatów wygrała rządząca partia komunistyczna. Według tych, którzy protestują, wynik sfałszowano.

Młodzi ludzie rzucali kamieniami, bo mieli dość beznadziei rządów komunistów, którzy zmarnowali ostatnie lata na dreptanie w miejscu. Demonstracje pokazują wysoki poziom frustracji tej części mołdawskiego społeczeństwa, która pragnie otwarcia na Zachód, rozwoju, istotnych przemian. A to duża część społeczeństwa. Czy protestujący mają szanse na przełamanie impasu - i skierowanie Mołdawii na europejską drogę?

Rozgrywka o mandat(y)

W wyborach parlamentarnych w Mołdawii brały udział - oprócz rządzącej Partii Komunistów Republiki...

8667

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]