Reklama

Czerwone gwiazdy Europy

Czerwone gwiazdy Europy

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno wydać się mogło, że Mołdawia - kolejna po Gruzji i Ukrainie była republika sowiecka - stanie się areną demokratycznej rewolucji. Przed wyborami parlamentarnymi w niedzielę (6 marca) wszystko wskazuje jednak na to, że rządzący komuniści zostaną przy władzy. Czy oznacza to zastój w gospodarce, budowie społeczeństwa obywatelskiego i europejskich aspiracjach Mołdawian? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, na ile trwały będzie kurs obrany niedawno przez komunistów.
C

Che i Unia

Mołdawia to dziś jedyne państwo Europy, w którym rządzi partia mająca w nazwie komunizm: ma większość w parlamencie, a jej lider Władimir Woronin jest prezydentem. Przytłaczające zwycięstwo komunistów w 2001 r. budziło obawy, gdyż ich hasła pachniały powrotem ZSRR: chcieli uczynić rosyjski drugim oficjalnym językiem (Woronin nie mówi po rumuńsku), wstąpić do Związku Rosji i Białorusi czy rekolektywizować rolnictwo. Potem jednak wycofali się z kontrowersyjnych projektów i zaczęli zmieniać kurs. Otworzyli się na Unię Europejską, zapowiadają modernizację kraju, chcą międzynarodowego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu [patrz ramka - red.]. I hojnie obdzielają społeczeństwo owocami wzrostu gospodarczego, którego Mołdawia doświadcza od kilku lat.

Oczywiście, nie wszyscy są zadowoleni. - Ich cyniczna technologia wyborcza...

10602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]