Reklama

Reporter wśród Innych

Reporter wśród Innych

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Dziesięć lat po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego jego ostatnie książki i wypowiedzi nabierają kluczowego dla nas znaczenia. Dopiero teraz rozumiemy, jak dużo przewidział.
Ryszard Kapuściński, Warszawa, 2004 r. Fot. Maciej Zienkiewicz / AGENCJA GAZETA
Z

Zmarł 23 stycznia 2007 r. Sporo dowiedzieliśmy się o nim nowego od tego czasu. Wiele z tych nowych informacji nadwątliło latami budowaną legendę o największym polskim dziennikarzu i „cesarzu reportażu”. W przeważającej mierze to efekt (jedni powiedzą: zasługa; inni: wina) jednej książki, wydanej w 2010 r. biografii „Kapuściński non-fiction” autorstwa Artura Domosławskiego. To za jej sprawą siedem lat temu Kapuściński stanął w centrum ogólnonarodowej debaty. Dyskutowaliśmy o jego związkach z PRL (w tym o kontaktach z wywiadem), o życiu prywatnym – i o jego książkach, które musieliśmy przeczytać na nowo.

Okazało się, że reportaż w wykonaniu Kapuścińskiego nie zawsze był czysty, w sensie przywiązania do faktów. Zdarzało mu się dać zgrabnej metaforze prymat nad rzeczywistością. Jest bardzo prawdopodobne, że Amelia Bolaños, która w „Wojnie futbolowej” strzela sobie w serce po...

13784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]