Reklama

Renta w trzy kwadranse

Renta w trzy kwadranse

13.11.2005
Czyta się kilka minut
W opisie polskiego systemu rentowego dominuje scenariusz westernu: szlachetny bohater (ubogi rencista) walczy samotnie o swoje prawa z bandytą (anonimowym urzędnikiem ZUS). Ekonomistów, uzasadniających konieczność ograniczenia funkcji socjalnych państwa i racjonalizacji wydatków publicznych, przedstawia się jak hordy krwiożerczych Indian, czyhających na bohatera.
N

Niestety, rzeczywistość jest bardziej złożona. Warto spojrzeć na ten problem z perspektywy lekarzy-orzeczników. Sądząc po agresji słownej, a nawet fizycznej, kierowanej nierzadko pod ich adresem ze strony ubezpieczonych, można by sądzić, że są oni źródłem wszelkich bolączek tego systemu. Padają głosy, że jest to grupa wyłącznie odpowiedzialna za proceder wyłudzania świadczeń. Inni widzą w orzecznikach zimnych funkcjonariuszy machiny administracyjnej, skwapliwie odbierających świadczenia, często nie bacząc, że z rent utrzymują się całe rodziny.

Proste w teorii

Wszyscy, którzy zabierają głos na temat rent w Polsce - parlament, media, ekonomiści, prawnicy - mają rację, co do jednej rzeczy: struktura systemu orzecznictwa przesądza o efektywności całego systemu rentowego i determinuje skalę zjawisk patologicznych, takich jak...

12844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]