Reklama

Rekolekcje

Rekolekcje

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Przez trzy dni zastanawiamy się, czym jest Kościół. Ochrzczono nas, zaprowadzano na Msze i nabożeństwa, na katechezy chodziło się całą klasą; nawet jeśli byli między nami tacy, których rodzice wysyłali tam dla świętego spokoju, nie odstawali od reszty.
K

Kłopotliwe pytania zadawali księdzu raczej ci, których religia przejmowała. Reszta notowała posłusznie, gdy ksiądz dyktował, buczała, gdy siostra uczyła śpiewu, albo słuchała z szacunkiem i lękiem, kiedy na środek salki wchodził posiwiały proboszcz.

Byliśmy małą wspólnotką, która uczy się dużej wspólnoty. Wiadomo było, że jedni chodzą do kościoła co niedzielę, a inni nie. Wbrew pozorom, presja była niewielka. Mieliśmy w klasie koleżankę, która należała do Kościoła reformowanego. Poszła z nami do Pierwszej Komunii, chodziła na religię, z czasem przestała chodzić. Rysa między nami a nią pojawiła się tylko raz - i zaraz zniknęła. To było w piątej albo szóstej klasie. W parafii były rekolekcje, więc nasza wychowawczyni ogłosiła, że jedziemy na wycieczkę. Chórem krzyknęliśmy, że chcemy na rekolekcje (ksiądz nam wcześniej powiedział, że przyjdzie kiedyś chwila...

3720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]