Reklama

Reguły uwierają i kuszą

Reguły uwierają i kuszą

24.06.2009
Czyta się kilka minut
Wicepremier Grzegorz Schetyna wywołał burzę sugerując, że Donald Tusk mógłby pozostać szefem partii, nawet po objęciu urzędu prezydenta. Wcześniej jednak politycy PO nie raz krytykowali Lecha Kaczyńskiego, że ten nie stoi ponad partyjnymi podziałami, tylko lideruje opozycji.
T

Tymczasem sam prezydent, który po swym wyborczym zwycięstwie meldował bratu (szefowi PiS) "wykonanie zadania", dziś chciałby, aby ten urząd odgrywał rolę "arbitra społecznego", będąc jednocześnie gwarantem, że na scenie politycznej nie będzie dominować jedna partia. Ciekawe, że tego typu deklaracji nie składał, gdy rządził PiS.

Z kolei SLD zaproponowało zmianę sposobu przeliczania głosów na mandaty w wyborach do Sejmu korzystną nie dla dużych, tylko dla małych partii - dokładnie odwrotną do tej, którą Sojusz przegłosował wiosną 2002 r., u szczytu swej potęgi.

Okazuje się, że reguły rządzenia w Polsce uwierają wszystkich - bez wyjątku. Najmocniej jednak tych, którym dają argumenty w zwalczaniu politycznych wrogów. W lutym 2008 r. premier Tusk wezwał do debaty nad zmianą ustroju. Ale nic dotąd nie wiadomo, żeby za tą wypowiedzią poszły...

1453

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]