Reklama

Ładowanie...

Reguły uwierają i kuszą

24.06.2009
Czyta się kilka minut
Wicepremier Grzegorz Schetyna wywołał burzę sugerując, że Donald Tusk mógłby pozostać szefem partii, nawet po objęciu urzędu prezydenta. Wcześniej jednak politycy PO nie raz krytykowali Lecha Kaczyńskiego, że ten nie stoi ponad partyjnymi podziałami, tylko lideruje opozycji.
T

Tymczasem sam prezydent, który po swym wyborczym zwycięstwie meldował bratu (szefowi PiS) "wykonanie zadania", dziś chciałby, aby ten urząd odgrywał rolę "arbitra społecznego", będąc jednocześnie gwarantem, że na scenie politycznej nie będzie dominować jedna partia. Ciekawe, że tego typu deklaracji nie składał, gdy rządził PiS.

Z kolei SLD zaproponowało zmianę sposobu przeliczania głosów na mandaty w wyborach do Sejmu korzystną nie dla dużych, tylko dla małych partii - dokładnie odwrotną do tej, którą Sojusz przegłosował wiosną 2002 r., u szczytu swej potęgi.

Okazuje się, że reguły rządzenia w Polsce uwierają wszystkich - bez wyjątku. Najmocniej jednak tych, którym dają argumenty w zwalczaniu politycznych wrogów. W lutym 2008 r. premier Tusk wezwał do debaty nad zmianą ustroju. Ale nic dotąd nie wiadomo, żeby za tą wypowiedzią poszły...

1453

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]