Reklama

Reguła Sartre'a/Glucksmana

Reguła Sartre'a/Glucksmana

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Terroryzm muzułmański pragnie zagłady cywilizacji Zachodu. Francuski filozof André Glucksmann powtarza za Sartrem, że każda wrogość wywodzi się właśnie z nienawiści, ale do samego siebie. Czyżby chęć unicestwienia świata zachodniego przez Al-Kaidę była podszyta chęcią samobójstwa?.
G

Glucksmann jako jeden z nielicznych francuskich intelektualistów poparł wojnę z Husajnem, a przed rokiem w książce “Zachód przeciw Zachodowi" wygarnął Francuzom hipokryzję wobec USA, nie szczędząc im ironii i sarkazmu. Dziś wraca do tych spraw w książce “Rozprawa o nienawiści" (“Le discours de la haine", Editeur Plon). Filozof, konsekwentnie piętnujący milczenie Zachodu wobec losu Czeczenów (żołnierze Putina według niego zlikwidowali 20-25 proc. populacji czeczeńskiej, co stanowi jedną z największych czystek i stawia rosyjskiego prezydenta w pierwszym rzędzie winnych ludobójstwa w historii), analizuje źrodła nienawiści, pchającej do ataku na wieżowce Manhattanu, pociągi w Madrycie czy szkołę w Biesłanie. I dowodzi, że terror nie jest ślepy: jego celem jest śmierć jak największej liczby ludzi i jak największe zniszczenie. Mohammed Atta, 11 września pilotujący jednego z...

6942

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]