Reklama

Puste miejsca

Puste miejsca

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Przyszedł nowy numer Zeszytów Historycznych, znów pełen cennych materiałów, z wielkim artykułem Marka Kornata o korespondencji Giedroycia z Miłoszem. Czytając go pomyślałem, że zaledwie Miłosz umarł, został jak gdyby unieważniony i mało kto się do jego sądów odwołuje. A równocześnie potwierdzają się jego obawy o charakterze przede wszystkim politycznym.
M

Miłosz bardzo nie lubił skrajnej prawicy. “Dusza polska - pisał do Marka Skwarnickiego - niezmiennie obraca się ku prawicy, jakby miała wbudowaną igłę magnetyczną, wskazującą ten kierunek... Doświadczenia tego stulecia - a przede wszystkim myślę o okresie międzywojennym - wystarczą, żeby przekonać, że kultura polska jałowieje, jeżeli zwycięża w niej prawicowe myślenie. Kto więc sądzi, że krocząc na prawo służy Narodowi przez wielkie N, ten wybiera drogę prowadzącą do jego paraliżu. Niech Pan przejrzy w myśli periodyki i książki prawicowe z lat 1918-1939. Nic. Zero".

Po Noblu zasadniczą jego dewizą było: nie stać się za żadną cenę świątkiem narodowym, jeszcze jednym wieszczem. “Dostaję - pisał do Giedroycia - setki listów z Polski... i czuję, że włosy stają mi na głowie". Wśród listów od młodzieży była na przykład prośba o pozwolenie nazwania drużyny...

6393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]