Reklama

Ładowanie...

Psychoterapia to nie spowiedź

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno psychoterapia kojarzyła się w Polsce głównie z amerykańskimi filmami. Teraz zdobywa akceptację społeczną, choć ciągle jeszcze, aby iść do terapeuty, trzeba pokonać większy wstyd niż w przypadku konsultacji u innego lekarza-specjalisty. Opory zaczyna przełamywać także Kościół, coraz częściej dostrzegający praktyczną użyteczność dialogu terapeuty i księdza.
O

O konieczności otwarcia się na zdobycze nowoczesnej psychologii i psychiatrii pisali na łamach “TP" ks. Jacek Prusak i o. Tadeusz Bartoś. Ostatnio forum takiej rozmowy stał się również miesięcznik “Więź".

Aby współpraca była możliwa, trzeba najpierw przełamać stereotypy. Uświadomić sobie np., że freudyzm nie zawsze musi być interpretowany jako teoria antyreligijna. Wojciech Eichelberger w rozmowie z ks. Krzysztofem Grzywoczem zwraca uwagę na ważne odkrycie Freuda, który dostrzegł, że niekiedy “motywacją praktyk religijnych nie jest wiara ani prawdziwe duchowe wygłodzenie, lecz osobiste problemy psychiczne, które człowiek próbuje rozwiązać poprzez przyjmowanie zastępczej, religijnej identyfikacji i zapożyczonego światopoglądu". O. Jan Andrzej Kłoczowski porównuje nawet wiedeńskiego psychiatrę do Tomasza z Akwinu. Dla Doktora Kościoła sumienie było aktem rozumu...

5806

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]