Reklama

Przyszłość wymarzona?

Przyszłość wymarzona?

30.11.2015
Czyta się kilka minut
Według Borgesa wyłącznie nieśmiertelni nie muszą sobie wyobrażać odległej przyszłości, ponieważ i tak ją poznają.
Okładka dodatku: Magazyn Literacki – Powrót do przyszłości Fot. © Atelier Oslo and Lund Hagem / katiepaterson.org
M

My natomiast – skoro nasz czas jest policzony – powinniśmy ciągle wystawiać sobie to, co nadejdzie. Nie tylko po to, żeby przewidzieć rozwój wydarzeń i przygotować się na nieznane. Przede wszystkim po to, by inaczej odnieść się do świata, który nas dziś – tu i teraz – otacza.

Że to trudne? Z pewnością. Jeden z autorów wysłał mi wiadomość, że nie napisze tekstu o Polsce i świecie z roku 2030, gdyż musiałby sobie wyobrazić rzeczywistość, w której już go nie będzie – a to go przerasta. Odmowa jest egzystencjalną obroną. Trudno mieć o to pretensje. Powtórzę jednak: jeśli nie oderwiemy się od teraźniejszości i nie wychylimy się w stronę przyszłości, nasze codzienne doświadczenia pozostaną dla nas w dużej mierze niezrozumiałe. Będziemy je przeceniać, uwznioślać, zamiast zachować wobec nich krytyczny dystans.

Zapraszamy Państwa do literackiego wehikułu czasu. Jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat? Jaką literaturę będziemy wtedy czytać? Jakie książki powstaną? Jakie powstać powinny? Jak będzie wyglądała biblioteka przyszłości? ©℗

Przeczytaj bezpłatnie Magazyn Literacki "Książki w Tygodniku"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]