Reklama

Przystanek Ammarnäs

Przystanek Ammarnäs

11.12.2016
Czyta się kilka minut
„Idzie śnieg. Jutro słońce będzie u nas widoczne ostatni raz. Potem czeka nas kilka miesięcy ciemności” – prognozuje Maja. Na pogodzie zna się jak nikt, bo pod kołem podbiegunowym żyje od zawsze.
Ammarnäs, listopad 2016 r. Fot. Detlef Haag
J

Jenny nie wie, co powiedział szwedzki król Karol XVI Gustaw, gdy w 1976 r. odwiedził Ammarnäs – osadę położoną 50 km na południe od koła podbiegunowego, w szwedzkiej prowincji Laponia, aby otworzyć tu Polarne Centrum Badawcze. Wtedy jeszcze jej tutaj nie było.

Za to gdy Jenny pierwszy raz przyjechała do miasteczka, z wrażenia, jak mówi, opadła jej szczęka. Zaklęła. Ale po cichu, bo przecież jest najlepszym nauczycielem w regionie, więc kląć jej nie wypada. Nie, czegoś takiego się nie spodziewała. Decyzję podjęła od razu. „Zostaję!” – krzyknęła.

Podobnie zareagował w 1824 r. Nils Johansson (syn Johana), który przyjął nazwisko Grundström. To on, jego żona Magdalena Persdotter (tj. córka Pera), 10 krów, 30 owiec i dwa konie byli pierwszymi osadnikami w Ammarnäs. Wtedy przez większość roku żyli tutaj odcięci od świata. Najbliższy sklep był w Norwegii, ale wyprawa saniami...

13074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]