Reklama

Północ, która wzrusza

Północ, która wzrusza

12.12.2016
Czyta się kilka minut
Ilona Wiśniewska, reporterka: Ciemność tam nie zawsze jest biała. Czasami zdarza się, że śniegu nie ma, jak w tym roku, gdy zaczęła się noc polarna. W zeszłym roku nie zamarzły fiordy, które zawsze zamarzają.
Fot. Lidia Wiśniewska
B

BARTEK DOBROCH: Będąc dzieckiem, marzyłaś o białych świętach?

ILONA WIŚNIEWSKA: Jasne. Przed kolacją wigilijną zawsze jeździliśmy z rodzicami do lasu szukać czystego śniegu. A teraz świat jest biały przez pół roku.

W Polsce częściej w ostatnich latach święta były szare, nie białe.

U nas na Północy za to są ciemne, bo koniec grudnia to środek nocy polarnej i jedynym potwierdzeniem na istnienie słońca są zorze.

Masz jakieś wyobrażenia skandynawskich świąt?

Kolorowe drewniane domy przykryte czapami śniegu, noc, dużo świateł, zwłaszcza świec, zwierzęta, głównie renifery, a jak renifery, to św. Mikołaj.

Ja nigdy nie wierzyłam w św. Mikołaja. A renifery to stały element północnego krajobrazu, odarty z wszelkiej bajkowości. W ciemnościach tylko czasami dostrzegasz renifery...

21030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]