Reklama

Ładowanie...

Przypis do "Archipelagu GUŁag"

26.10.2003
Czyta się kilka minut
50 lat temu, w czerwcu 1953 roku, w obozach zlokalizowanych w okolicach Norylska miał miejsce pierwszy po śmierci Stalina masowy bunt więźniów. Aleksander Sołżenicyn w swoim “Archipelagu GUŁag" wspomina o nim zaledwie jednym zdaniem - odnotowuje, że był, i żałuje, że nie ma na ten temat żadnych materiałów. Iwan Morozow z organizacji “Memoriał" na łamach tygodnika JEŻENIEDIELNYJ ŻURNAŁ (z 29 września) uzupełnia opowieść Sołżenicyna: oto bowiem pod koniec września w Moskwie odbyło się spotkanie żyjących jeszcze dziewięciorga uczestników obozowego powstania.
B

Byli więźniami obozów specjalnych. Te tzw. “Osobłagi" zostały utworzone po II wojnie światowej i były przeznaczone dla osób skazanych za “szpiegostwo", “dywersję", “terror", przynależność do antyradzieckich organizacji i grup. Innymi słowy - byli to uczestnicy narodowych ruchów na Ukrainie i w krajach bałtyckich. Wszyscy otrzymywali poważne wyroki: od 10 do 25 lat. “Osobłagi" powstały m.in. po to, aby wyizolować najbardziej niepewny politycznie i najbardziej wojowniczy “element", a rejonizacja w trudnych warunkach klimatycznych miała sprzyjać “naturalnej selekcji".

Więźniowie tej kategorii w większości mieli za sobą doświadczenie walki zbrojnej. “Wraz z ich przybyciem do obozów - pisze Morozow - w GUŁagu rozpoczynają się masowe ucieczki, powstania, głodówki. W latach 1946-1952 fala buntów przetoczyła się przez obozy od Republiki Komi po Daleki Wschód. Po...

3578

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]