Reklama

Przypadek „Żmijewski”

Przypadek „Żmijewski”

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Spór o sztukę zaangażowaną jest bez wątpienia najważniejszym polem dyskusji artystycznych po 1989 r. Symbolem takiej postawy stał się Artur Żmijewski...
.

...Nazwisko urodzonego w 1966 r. artysty multimedialnego, a obecnie także redaktora artystycznego „Krytyki Politycznej”, stale przewijało się w tych dyskusjach. Spierano się o jego prace i wypowiedzi.Dziś również nie ma twórcy, który wywoływałby równie gorące spory i emocje. Dobrą okazją, by podsumować ten spór, jest niedawne i gorąco komentowane zakończenie berlińskiego Biennale, którego Żmijewski był kuratorem, oraz wydanie przewodnika po jego twórczości. Przedstawiamy Czytelnikom polemiczne głosy Piotra Kosiewskiego i Agnieszki Sabor – „Tygodnikowych” krytyków sztuki.

Motywacją działań Żmijewskiego jest niezgoda na niepowagę, na sprowadzenie artystów do roli celebrytów, a sztuki wyłącznie do przyjemności estetycznej, korporacyjnej ozdoby, wreszcie: przedmiotu handlu.

Artur Żmijewski powinien zostać uznany za klasyka: od lat wystawiany, komentowany,...

14404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]