Reklama

Przykład: świeccy z Ameryki Łacińskiej

Przykład: świeccy z Ameryki Łacińskiej

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Najważniejszy głos na Synodzie Biskupów mają ojcowie synodalni (w przeważającej mierze biskupi), jednak w przygotowania powinni się zaangażować wszyscy katolicy. W tej pracy warto skorzystać z doświadczeń świeckich z Ameryki Łacińskiej.
W

W tutejszym Kościele pełnią oni praktycznie wszystkie funkcje, do których wykonywania nie są potrzebne święcenia. Przede wszystkim uczestniczą w misji nauczycielskiej Kościoła, gdyż to na ich barkach spoczywa ciężar katechetycznego przygotowania dzieci i młodzieży do pierwszej komunii oraz przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Jako świeccy liderzy wspólnot, w których brakuje stałej obecności kapłana (powszechna rzeczywistość na rozległym kontynencie), praktycznie organizują życie religijne danej społeczności: przewodniczą niedzielnej liturgii Słowa, w razie konieczności udzielają sakramentu chrztu, w niektórych przypadkach asystują przy zawieraniu sakramentu małżeństwa, przewodniczą liturgii pogrzebowej. Pełnią także funkcje na wszystkich szczeblach kościelnej administracji: są ekonomami diecezji, kanclerzami biskupich kurii, sekretarzami itd.
Jaka teologia się...

2184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]