Reklama

Przez plazmową szybę

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Władza telewizji nad Ameryką polega na zbudowaniu plazmowego muru między codziennością apolityką; między "moim a"globalnym.
O

Od trzech miesięcy przy porannej herbacie gapię się w wielki plazmowy telewizor ustawiony na kanał newsów. Stołówka małego pensylwańskiego college'u jest tak pomyślana, by owa plazma widoczna była z każdego miejsca sali - lepiej eksponowane jest tylko godło szkoły. Razem ze zwisającymi z sufitu międzynarodowymi flagami tworzy to czytelny przekaz: chcemy, by nasza szkoła była otwarta na świat; na to, co się w tym świecie dzieje tu i teraz.

Ale ta plazma nie jest oknem, chyba że zaklejonym fototapetą. Przez owe trzy miesiące ani razu nie udało mi się zobaczyć przez nią Europy; Azja mignęła raz, a jedynym słowem z europejskiego porządku stał się "Nobel" - kiedy przyznano go Gore'owi (o Doris Lessing głucho). USA to wielki kraj, który zdaje się nie potrzebować newsów z zewnątrz; problem w tym, że te bynajmniej nie są newsami. A może odwrotnie: są newsami, które...

8850

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]