Reklama

Przewodnik

Przewodnik

03.04.2007
Czyta się kilka minut
Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej - w powojennym półwieczu chętnie czytaliśmy Amerykanów. Wyjąwszy wczesne lata 50., gdy spośród pisarzy zza oceanu wydawano głównie laureata nagrody stalinowskiej Howarda Fasta (który zresztą wkrótce pożegnał się z komunizmem), trudno narzekać na brak tłumaczeń. Książki Hemingwaya, Steinbecka i Faulknera, Fitzgeralda i Dos Passosa, Thomasa Wolfe'a, Westa, Capote'a, Salingera, Styrona, Carson McCullers, Flannery O'Connor, potem także Bellowa i Updike'a - wyliczać można długo - należały za Peerelu do lektur obowiązkowych inteligenta, choć kupowało się je spod lady, a między wydaniem oryginału i polskiego przekładu mijało czasem sporo lat. Na tej liście pojawiały się oczywiście luki, za sprawą ograniczeń natury politycznej czy obyczajowej: Nabokov, Henry Miller, beatnicy, Jerzy Kosiński. Późno też zaczęto prezentować u nas architektów postmodernistycznego przełomu, jak Barth i Pynchon.
P

Przełom lat 80. i 90. zniósł wszelkie bariery i rynek zalała fala tłumaczeń. Ponieważ zaś w myśl zasad marketingu każda niemal tłumaczona książka przedstawiana jest jako arcydzieło, czytelnik może się czuć zagubiony. Potrzebni są kompetentni przewodnicy, umiejący wpisać obcych autorów w szerszy kontekst kulturowy, niezależnie od tego, czy chodzi o nadrabianie translatorskich zaległości, czy o rzeczy nowe. Że do takich przewodników należy Jerzy Jarniewicz - na tych akurat łamach przekonywać nie trzeba, część tekstów składających się na jego nową książkę miała pierwodruk w "Tygodniku". To zresztą kolejne ogniwo cyklu o literaturze anglosaskiej: przedtem były "Lista obecności" (2000) i "W brzuchu wieloryba" (2001), poświęcone XX-wiecznej prozie i poezji brytyjskiej i irlandzkiej; dodajmy jeszcze wydane w roku ubiegłym świetne studium o wierszach Larkina.

"...

5237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]